З чого почати похід в Microsoft Azure. Хмарна офісна інфраструктура.

Хмарна офісна інфраструктура (Cloud office infrastructure)

Напевно, багато хто з власників бізнесу не раз задавалися питаннями:

 • «А чи можна зменшити витрати на утримання ІТ?»
  або
 • «Яка ІТ інфраструктура найбільш оптимальна і буде задовольняти потреби бізнесу через 1,3,5 років?»
 • Наскільки безпечно зберігаються дані

Подібні питання стратегічного планування так чи інакше будь-який бізнесмен опрацьовує і якось вирішує на різних етапах розвитку своєї компанії.

В ІТ індустрії є цілий напрям, який займається проблемами безпеки. У великих організаціях, банках, існують відділи або хоча б штатна одиниця фахівця з ІТ безпеки. В даному випадку я говорю саме тільки про безпеку ІТ, оскільки все інше, (охорона, замки, пропускний режим та інше) це теж важливо, але це окрема тема, що відноситься до ІТ вельми опосередковано. Малий і середній бізнес, якщо і приділяє цьому аспекту якусь увагу, то як правило все це має вирішувати сам власник бізнесу або керівник.

 • Чи відомо вам поняття «маски-шоу»?
 • Чи ставили ви собі питання, - «де сховати сервер БД щоб він не потрапив до перевіряючих?»
 • Чи цікавилися ви коли-небудь питанням, - «що буде якщо поштове листування ваших менеджерів потрапить до перевіряючим органам?»
 • Чи бували у Вас ситуації, коли ваш АДМІН казав? :
 • «через збій сервера, БД буде відновлюватися 1 годину або більше»
 • «Сервер зламався, а запчастини будуть тільки завтра»
 • Чи бували у Вас ситуації, коли ваші співробітники / бухгалтерія говорили - «нам потрібно терміново зробити звіт, просимо до БД нікому не підключатися», а ваш АДМІН відповідав, що нічого зробити, щоб подібні вимоги не звучали, з поточним обладнанням не може, - «потрібен новий, більш потужний сервер»
 • Чи стикалися Ви з ситуацією, коли ваш бухгалтер захворів і Ви говорили - «Ірина Анатоліївна, водій за вами приїде, ВИ потрібні на 30 хвилин, потрібно терміново сплатити, зробити звіт і т.п.»
 • Або, Ви дзвонили співробітнику, який у відрядженні і з його слів шукали потрібний документ у нього на комп'ютері або в пошті.
 • Чи чули Ви про ситуації, коли поштовий сервер ваших знайомих, партнерів, або кого-небудь був зламаний і конфіденційне листування потрапила в незрозуміло чиї руки або до конкурентів?

Якщо у вас є позитивні відповіді хоча б на частину питань, тоді - читайте далі.

Відповідь на ці та ряд інших питань - Хмарна офісна інфраструктура

Проект Хмарна офісна інфраструктура (Cloud office infrastructure) це один з напрямків бізнесу компанії «Валтек»

Ми проектуємо і створюємо гібридні або приватні хмари будь-якої складності, з використанням, як уже наявних у Вас обчислювальних ресурсів, так і хмарних ресурсів Microsoft Azure, керовані в тому числі і за допомогою Microsoft System Center.

Слідуючи тенденціям розвитку ІТ індустрії та незмінним принципом, - максимально ефективно відповідати запитам наших партнерів і майбутніх клієнтів ми розробили і пропонуємо до впровадження сценарії, як міграції вже існуючої інфраструктури або її частин у хмару, так і створення «з нуля» всієї необхідної серверної та мережевої інфраструктури (локальної та хмарної).

Компанія ВАЛТЕК, пропонуємо Вам комплексну послугу, яку можна порівняти з орендою офісу в хорошому бізнес-центрі. Там є все - Internet, телефони, кондиціонер, опалення, недорогий буфет, регулярно прибираються приміщення і все під надійною охороною.

Вам, нема чого навіть замислюватися як все це організовано, а вартість оренди настільки приваблива, що питання покупки або оренда окремого офісу, - відпадає автоматично.

Можу Вас запевнити, що наша пропозиція настільки гнучка і універсальне, що у вас не буде жодного питання, проблеми або бізнес-завдання, яку ми не зможемо для Вас вирішити найоптимальнішим (ціна / якість) способом.

Ми пропонуємо своїм клієнтам комплексне рішення, яке включає всі необхідні програмні пакети і, якщо це необхідно, техніку для роботи з ними. Крім того, в якості сервісу, Ви отримуєте технічну підтримку і централізовані оновлення. За принципом - All Inclusive (все включено)

Я б назвав цю концепцію "Office as a Service" (OaaS), за аналогією як називаються хмарні сервіси.
Якщо Ви почнете співробітництво з нашою компанією, у Вас відпаде необхідність в утриманні великого штату висококваліфікованих ІТ фахівців або ж потреба в системному адміністраторі (постійному або що приходить іноді.).

Крім цього, як буде розглянуто далі, зникає потреба планувати і робити серйозні капітальні витрати на техніку і серверну інфраструктуру.

Поговоримо про головні переваги .

 • Ви, Ваші співробітники та регіональні офіси завжди зможуть підключитися до будь-якого з ресурсів офісної ІТ інфраструктури (БД, пошта, особисті та загальні документи) з дотриманням всіх встановлених правил безпеки, з будь-якого місця де є Internet.
 • включення будь-якого співробітника в офісну середовище відбувається майже автоматично, оскільки робота ведеться на орендованих ресурсах і неважливо, звідки Ви ними користуєтеся
 • об'єднання в єдину систему територіально розподілених відділень компанії.
 • Гарантований рівень обслуговування та доступності (працездатності) прописаний в сервісному договорі становить 99,9%, а це не більше 1 хвилини на тиждень. Тобто можлива відсутність послуги фактично проходить непомітно.
 • Завдяки використанню постійного резервного копіювання і snapshot забезпечується безперебійна робота з гарантованим часом відновлення працездатності.
 • Кількість днів протягом яких зберігаються резервні копії, і частота запису snapshot налаштовується.
 • Обчислювальні ресурси легко масштабуються і управляються. (Контроль можливий навіть з вашого особистого мобільного телефону)
 • Можна налаштувати автоматичне відключення в неробочий час, у вихідні та святкові дні, на час тривалих свят і не платити за послугу тощо.
 • У дні пікових навантажень, наприклад, складання звітів, можна збільшити продуктивність серверів.
 • Швидкість реакції на будь-який запит зміни параметрів, практично миттєва - від декількох хвилин до години. І це без будь-яких переривань отримання доступу до додатків і БД.
 • Ресурсами може керувати або ваш ІТ персонал або наші кваліфіковані інженери.
 • Не потрібно довго «ламати голову» над тим, скільки обчислювальних ресурсів знадобиться і піклуватися про покупку устаткування під можливе зростання, як кількості співробітників, так і обсягів оброблюваної інформації.
 • Гнучкі тарифні плани з передоплатою щомісячно, щоквартально, раз на півроку або на рік вперед.
 • Перший місяць роботи - безкоштовно.

Якщо у вас є декілька офісів які повинні працювати з єдиними ресурсами (БД, пошта, документи тощо ....), незалежно від того де вони розташовані територіально або географічно, якщо там можливе підключення до Інтернет, наше рішення забезпечить роботу , так якби вони знаходилися в сусідніх кімнатах.

Ви отримуєте повноцінну поштову службу, захищену від спаму і яких би то, не було погроз типу злому і т.п. Все листування зберігається в хмарі, а дата центри надійно захищені і відповідають найвищим критеріям безпеки.

У разі необхідності, сервера в будь-який момент можна вимкнути, паролі змінити, і ніхто і ніколи не зможе отримати доступ до інформації без вашої згоди. Все це відноситься до файлів, пошти і БД 1С, сайтам, інтернет магазину та іншим ІТ ресурсів.

Що стосується, наприклад, ліцензій на сервери Microsoft, - то вони вам більше не знадобляться. (Ні WIN2012R2 SRV, ні SQL SRV, ні Exchange ...)

Наявні ліцензії для продуктів 1С будуть використані і для хмарних версій. Крім того, персоналу компанії, яка забезпечує підтримку 1С більше не потрібно буде приходити до вас в офіс. Для них може бути організовано окреме підключення для виконання сервісної підтримки.

Чи знайомий вам вираз - - «Ніякої комерційної інформації на комп'ютерах співробітників"?
У сценаріях реалізації хмарного офісу передбачаються такі настройки, коли всі документи користувачів будуть зберігається на підключаються хмарних дисках. Для користувача це виглядає, як звичайний мережевий диск для документів загального користування. Можна використовувати й інші варіанти спільної роботи з документами, - наприклад SharePoint. Теж саме відноситься і до персональної папці з документами користувача, коли папка «: \ Users \ manager2 \ Documents»
зберігається на мережевому хмарному диску без кешування на локальний диск персонального комп'ютера.

Реалізація офісної ІТ, стосовно до задачі може складатися з таких елементів

 • Резервне копіювання
 • Хмарне сховище даних
 • Office 365 або MS Exchange в хмарі
 • 1С в хмарі

Безпека понад усе.

При розгляді будь-якого рішення, питання безпеки встає навіть раніше, ніж питання, «А скільки це коштує?»
Особливо у нас в країні. Та воно й зрозуміло. У непростий час живемо.

Завдяки вбудованій Microsoft Azure системі безпеки і засобам забезпечення конфіденційності ваші дані завжди будуть під надійним захистом. Сертифікація безпеки та управління безпекою ISO / IEC 27001/27002: 2013, а також всеосяжна угода про захист даних (DPA), розроблена спеціально для клієнтів з ЄС, в якому зібрані рекомендації щодо захисту конфіденційності, прийняті в різних країнах, і пропонується всім клієнтам незалежно від їх географічного розташування та розміру.

Дані зберігаються в дата-центрах Європи або Північної Америки. Фізичний доступ до даних неможливий.

Охорону здійснюють незалежний охоронні компанії. Обслуговуючий персонал перебуває під постійним відеоспостереженням. За запитом контролюючих органів, доступ до даних може бути наданий тільки за рішенням суду США.

 • Захист інформації від пошкодження. Кожен блок даних зберігається в трьох копіях на різних фізичних носіях інформації. Для кожного користувача виділяється свій власний логічний тому.
 • Дані зберігаються і передаються в зашифрованому вигляді
 • Доступ до даних і управління ресурсами можливий тільки після авторизації. Застосовуються правила використання тільки стійких до злому паролів і багаторівнева перевірка справжності

Безперервність сервісів згідно SLA (Service Level Agreement) - 99,9%. Цей показник гарантований Microsoft і фінансово забезпечений. Статистику по виконанню рівня відмовостійкості можна подивитися на публічному ресурсі

Всі обчислювальні ресурси й самі дані знаходяться в дата центрах тих країн, які підписали європейську конвенцію про захист персональних даних і гарантують їх збереження.

Крім концептуального підходу, який пред'являється в збереженні даних є ще як мінімум шість периметрів захисту даних, які обов'язкові для надійних дата-центрів. (Шифрування на основі ключів, захист від DDOS, антивіруси, захист віртуальних машин тощо.)

Незалежно від того скільки з перерахованих сервісів ви захочете перенести в хмару, рівень якості та основні властивості хмарних сервісів, перераховані раніше не змінюються.

Для прикладу, розглянемо більш докладно кілька найактуальніших, на наш погляд, рішень для невеликих офісів - Базу даних 1С та Хмарний файловий сервер.

1C в хмарі

На додаток до перерахованих вище характеристикам безпеки, варто зазначити, що ІТ інфраструктура, організована за таким принципом, на ресурсах Microsoft Azure, володіє найвищим рівнем самообслуговування.
У будь-який момент, самостійно, без звернення в службу підтримки можна

 • Включати / відключати сервери
 • Збільшити / зменшити продуктивність серверів (пам'ять, к-сть ядер)
 • додати віртуальних машин в кластер
 • Повне видалення інформації і серверів. & nbsp;

Регулювання і управління перерахованими вище параметрами забезпечує додаткові рівні безпеки, продуктивності всієї системи, а також може істотно впливати на вартість володіння ІТ інфраструктурою.

Оплата за використання ресурсів

Оплата за використання ресурсів здійснюється за принципом - «Передплачений сервіс»
Замовник вносить передоплату згідно підписаного договору за 6 або 12 місяців. Сума розраховується згідно калькулятора ресурсів Azure , залежно від завдання.

Стосовно до задачі побудови серверу БД 1С, оплата за використання розраховується щохвилини. Таким чином можна значно економити кошти, наприклад, вимикаючи сервери на ніч або у вихідні дні.
За підсумками місяця з балансу замовника буде списана рівно та сума, яку ОН використовував.

Для економії ресурсів можна

 • вкл. / викл. сервери (плата не стягується)
 • Зменшувати / збільшувати потужність серверів (кол-во пам'яті, кол-во ядер процесора)
 • Перейти на більш потужну чи слабку платформу (наприклад, в дні складання звітів)

Всі дії і зміни параметрів обчислювальних ресурсів детально відображаються в щомісячних звітах.
Всі невикористані кошти переходять у майбутні періоди

Порівняння бюджетів

Для більшої наочності розглянемо порівняння вартості володіння фізичного сервера, розташованого в офісі і хмарного сервера

Для прикладу розглядаємо типовий сервер здатний обслуговувати організацію з 20-ма користувачами БД

Характеристики:

 • Процесор - 1x Xeon E3-1220
 • Пам'ять - 8GB
 • Диски - 2x500Gb SATA і 2х 120GB SSD
 • БП -1 x 450W
 • Windows Server 2012R2 St + SQL SRV St

Скажімо так, не дуже правильний варіант, але якийсь усереднений сервер для БД, який застосовується в типовому підприємстві малого бізнесу.

Для порівняння розглянемо таблицю * (цифри в USD):

Фізичний сервер Хмарний сервер
Вартість сервера та UPS от 1500 Вартість сервера 0
Вартість ПЗ (WinSRV & SQL) ~1500 Вартість ПЗ 0
Витрати на електроенергію
(450W*24*365*1,6813=6627грн)
~300 Витрати на електроенергію 0
Зарплатня адміністратора (min200$*12) 2400 Зарплатня адміністратора 0
Абон.плата 0 Абон.плата (200$*12) 2400
Додаткові витрати 0 2-й Internet канал (15$*12) 180
Разом,
капіталовкладень:
підтримка в рік:
Всього:

3000
2700
5700

Разом,
капіталовкладень:
підтримка в рік:
Всього:

0
2600
2600

* суми приблизні

Свартість такого сервера з ПЗ, по мінімуму, дорівнює ~ 3000 $.
Якщо у вас є «надійний» і грамотний сисадмін за 200 $ / міс., Що дуже малоймовірно, тоді ваші щорічні витрати на утримання такого сервера будуть рівні ще 2700 $ (ЗП + електрика). Що в сумі складе не менше 5700 $

Хмарний сервер в Microsoft Azure, з параметрами, які будуть аналогічними по продуктивності, ми пропонуємо Вам налаштувати і супроводжувати, приблизно за - 2500 $ на рік.

Для простоти порівняння взагалі не будемо розглядати аспект виділення приміщення або будь-яких інших технічних рішень захищають працівників від шуму сервера, а сервер від виключення, наприклад, внаслідок неакуратних дій Машеньки з «клірингової компанії"

Про рівні надійності та безпеки, хмарного сервера вже написано вище і деякі з цих параметрів неможливо забезпечити в разі офісного розташування, і навіть у разі розміщення серверів на майданчиках провайдерів на території України.

Єдиний фактором, який потрібно доопрацювати, якщо ви хочете досягти рівня доступності 99,9% буде ваше Інтернет підключення. Причому, для резерву не обов'язково підключати додатковий швидкий канал. Можна просто переглянути ваш контракт з провайдером, і він вам запропонує кілька варіантів рішення. Власне, рішення цього завдання і буде головною заной відповідальності вашого системного адміністратора - забезпечення безперебійності і стійкої роботи мережевої інфраструктури та інтернет підключень офісу.

Висновок:
Який висновок випливає з наведеного порівняння?
Та дуже простий. Оренда хмарного сервісу з набагато більшими захищеністю і функціональністю порівнянна з витратами, які несе середня організація тільки на підтримку та оплату витрат за електроенергію.

Таким чином, купувати сервер для організації обліку в компанії зовсім не обов'язково.
Звертайтеся в компанію «Валтек» і ми налаштуємо вашу хмарну ІТ інфраструктуру

Хмарний файловий сервер

Наступний можливий приклад використання хмарної інфраструктури є «Хмарний файловий сервер».

У середовищі системних адміністраторів є таке жартівливе визначення, - «сисадмін діляться на тих, хто робить бекап і тих, хто вже робить бекап»

Як правило, ті хто «вже робить бекап» не раз змінили роботу, і сподіваюся, Вам такі не траплялися. Тому що, як правило, втрата важливих бізнес даних = крах бізнесу.

Бекапом користуються всі, навіть «досвідчені» домашні користувачі.
Знаєте, який запит найчастіше чують інженери й адміністратори сервісних центрів, від користувачів, які звертаються по причині що вийшов з ладу жорстоко диска?

 • Мені головне фотографії з каталогу Photo відновите !!! Там 10 років мого/ нашого «життя !!!" Через цю залізяку сім'я на межі розвалу. Ну ... або щось подібне.

Ми можна запропонувати наступні сценарії

 • всі бізнес дані в хмарі (БД і файли)
 • бази даний SQL з різними рівнями продуктивності
 • резервне копіювання (з WinSRV BackUP, поштових папок і документів користувачів)

У кожному з варіантів вся комунікація серверів або окремих користувальницьких робочих станцій відбувається по зашифрованих каналах зв'язку (застосовуються ключі шифрування), і таким чином гарантується повна схоронність і конфіденційність інформації.

Для реалізації пропонованих послуг ми пропонуємо скористатися ресурсами Microsoft Azure , які розміщуються в розподілених дата -центрах Європи та північної Америки.

Мінімальним рівнем надмірності в такому сценарії є локально-надлишкове сховище (LRS), розміщене в дата-центрі MS Azure, і що представляє аналог трьох реплік синхронно репліцируємих в межах одного регіону, що забезпечує високий рівень відмовостійкості. (будь-який блок даних зберігається в трек примірниках)
Для клієнтів, які потребують більш високі рівні надійності можна також запропонувати:

 • сховища Надлишкові в межах геозон (ZRS) - (дані розміщені в 2х або 3-х дата-центрах, мінімум 600км між дата-центрами)
 • Гео-надлишкові сховища - (дата-центри розміщені в різних зонах, навіть на різних континентах)

Угода про рівень обслуговування по доступності для такого сервісу становить не менше 99,9%, як для читання, так і записи

Давайте проаналізуємо вартості і зробимо відповідні висновки.
Отже, якщо Ви не робите бекап, це, як вже було сказано, не те що дуже погано, - це просто неприпустимо. Вам просто щастить по життю.

Вирішувати проблему потрібно буквально одразу. Можете на час відкласти читання і обговорити це питання з вашим системним адміністратором, щоб він оцінив, яка сума потрібна для реалізації завдання.

Поки він буде дізнаватися і рахувати, постараємося коротко позначити які основні характеристики повинен мати пристрій для backup і скільки буде коштувати середня система NAS початкового рівня яка задовольнить потреби малого підприємства.

І звичайно ж обов'язково зробимо її порівняння з хмарним рішенням, яке ми можемо запропонувати Вам.

Для прикладу розглянемо найпростішу з схем. Мережеве сховище NAS. Виробник середнього цінового діапазону - наприклад відомий QNAP або Synology.

 • 4 диску об'єднаних в RAID10
 • ефективна ємність сховища, наприклад - 1TB.

Будемо вважати, що 80% підприємств зі штатом 10-20 чоловік така система задовольнить. Не забуваємо і про джерело безперебійного живлення.
Всі підрахунки очевидні (цифри в USD).

Фізичний NAS для 4-х дисків Хмарний файл-сервер (CAS)
Вартість обладнання (NAS + UPS) от 1200 Вартість обладнання: 0
Вартість дисків - 4*500GB 300 Вартість дисків  
  500GB для файлів (поштові та документи)
255GB для backup БД
0
0
Витрати на електроенергію
250W*24*365 * 1,6813= 3682 грн
170 Витрати на електроенергію 0
Заробітна плата адміністратора 100$*12 1200 Абон.плата – ~75 $/мес * 12 900
Итого,   Всього,  
Капіталовкладень:
Підтримка:
1500
1500
Капіталовкладень:
Підтримка:
0
900
Всього: 3000 Всього: 900

Причому, 900 $ за хмарну файлову службу, - це ймовірний максимум, який можливо Вам ніколи не знадобиться, якщо ваші потреби може задовольнити NAS - система, яку я привів для порівняння.

Тарифікація дуже гнучка. Ви вносите передоплату, а за підсумками місяця ми Вам надамо звіт про списання з вашого балансу суми рівною тільки вартості використаних ресурсів і ні копійки більше за якісь зайві, непотрібні, Гігабайти.

Ще раз повторюся, Недоліки зберігання файлів локально в офісі.

 • Через 3 роки, іноді через 5 років - & nbsp; закінчується гарантія.
 • Іноді обладнання виходить з ладу і раніше. (час ремонту та інше, Ваш бізнес беззахисний як немовля)

Обладнання потрібно обслуговувати і знову ж, думати про безпеку (неакуратність Машеньки з клірингової компанії, не дай Бог перевірка або і того гірше ...)

Наведені вище опису та міркування не є істиною з останньої інстанції. Розрахунки досить приблизні, але вони відображають головну тенденцію і показують вигоду від використання хмарних послуг.

Причому, варто відзначити, що всі міркування будуть справедливі при розрахунку моделі використання для підприємств будь-яких розмірів. Хмарні сервіси легко масштабуються. Переклад частини, існуючої ІТ інфраструктури в хмару можна здійснювати покроково, за допомогою організації гібридної хмари компанії і поступового перенесення частини ресурсів на віртуальні машини, що знаходяться в хмарі. Чи не стане перешкодою тут і різниця платформ віртуалізації.

Вартість оренди ресурсів у інших європейських провайдерів хмарних сервісів

Справедливості заради, варто відзначити, що на додаток до всього вищепереліченого, вартість сервісів MS Azure ще й досить конкурентна.
Щоб у вас не виникло хибного уявлення, що Вам пропонують сервіс по якійсь незрозумілій ціні, спробуємо проаналізувати вартість традиційних сервісів, які надають європейські дата-центри.
Дане порівняння звичайно ж не претендує на істину в останній інстанції в оцінці ринку сервісів хостингу і колокейшен, для цього є авторитетні IDC і Gartner, але допоможе зробити оцінку в першому наближенні.
Для порівняння розглянемо таблицю:

Вартість оренди ресурсів у інших європейських провайдерів хмарних сервісів

  Варінти віртуальних машин
Провайдер ЕКЗЕМПЛЯР ЯДРА ОЗУ РАЗМІРИ ДИСКІВ ЦІНА /міс.) коментарій
cloudhosting.lv WIN-VPS2 vCPU 1 2 GB 100 SATA $64,00 с Win 2012 SRV
WIN-VPS3 vCPU 2 4 GB 150 SATA $94,00 с Win 2012 SRV
Intel E3-1220V3 E3-1220 (4) 8 GB 100 GB SSD $185,00 без ОС
ATMAN Eco SM 2013 E3-1220 (4) 8 GB 500 GB, SATA $110,00 без ОС
Amazon m3.medium vCPU 1  4 GB     60 GB SSD $91,00 без ОС
Google   vCPU 1  4 GB   10GB SSD, 40GB SATA 1GB Snapshot $60,00 WIN 2008R2 SRV

Досить одного погляду для того, щоб відразу можна було сказати, пропозиція MS Azure абсолютно порівнянне за вартістю і навіть вигідніше, якщо, наприклад, порівнювати моделі використання з програмним забезпечення MS. Це обумовлено тим, що & nbsp; всі ліцензії на серверне ПЗ вже включені у вартість сервісів Azure.

Варто також відзначити, що гарантований рівень доступності сервісів згідно угоди SLA , на рівні 99 , 9%
можуть надати тільки Amazon і Google. Інші провайдери, подібних гарантій не дають.

Ще одним недоліком сервісів, які надають європейські провайдери типу ATMAN & nbsp; і Сloudhosting, є відсутність у цих постачальників & nbsp; гнучкої системи управління ресурсами, такими як:

 • Перехід з однієї тарифної моделі в іншу
 • Збільшення зменшення обчислювальної потужності віртуальних машин у межах моделі
 • Погодинний та щохвилинної моделі використання ресурсів

Наприклад, оренда фізичного сервера у ATMAN і Сloudhosting порівнянна з конфігурацією D2 Azure, але при цьому ліцензії на операційну систему потрібно купувати окремо, що відразу робить такий варіант неконкурентним.

До того ж є ще ряд складнощів:

 • Підтримка вимагає наявності кваліфікованого адміністратора в штаті.
 • Немає гнучкості.
 • Параметри системи фіксовані.
 • Розширення можливо за додаткову плату з часом обслуговування до 3-х днів.
 • Управління можна здійснювати через MS System Center, але це додаткові витрати.

І на завершення хочу згадати про заяву Microsoft про постійний моніторинг конкурентної вартості сервісів.

Це означає, що тарифи не є величиною постійною. Як показують тенденції останніх кількох років, вартість використання хмарних сервісів постійно знижується.

Вартість ресурсів Microsoft Azure, які наводяться в цій статті були актуальні а лютому 2015. Можливо при самостійному порівнянні згідно калькулятора Microsoft Azure ви знайдете зовсім інші ціни, які вас приємно здивують.

Микола Мостовенко