Антикрадіжні системи

Антикрадіжні системи також називають EAS-системами (від англ. Electronic Article Surveillance - електронне виявлення предмета). Такі системи масово використовуються в магазинах, але їх з успіхом можна застосовувати і на складах.

Антикрадіжні системи - це комплекс протикрадіжного обладнання, складовими елементами якого є: протикражні датчики і захисні етикетки, що наносяться на товар, протикражні антени (протикражні ворота), що реагують на попадання датчиків в поле її дії, а також деактиватори і знімачі датчиків, що встановлюються на касі .

Антикрадіжні системи працюють таким чином. Антени у вигляді вертикальних стійок встановлюються на вході-виході магазину. Якщо поруч з антеною проноситься товар з жорстким датчиком або захисною етикеткою, то система захисту від крадіжок подає звуковий і світловий сигнал, що інформує про несанкціоноване винесення товару. Жорсткі датчики багаторазові і знімаються з товару на касових вузлах спеціальними знімними пристроями. Захисні етикетки на товар, який проходить через касовий вузол, деактивуються (знищуються) і не дають сигналу при проходженні повз антен. Пристрої звані деактіватори етикеток, встановлюються на касах і працюють автономно. Існують деактиватори що вбудовуються в сканери штрих-кодів, в цьому випадку деактивація відбувається під час зчитування штрих-кодів. Таке рішення не тільки зручно для касира, а й запобігає змову покупця і касира, а також маскує наявність захисних етикеток, не привертаючи до них увагу покупців.

1. Акустомагнітна технологія.

Акустомагнітна технологія має частоту 58 кГц. Вона вважається кращою системою за коефіцієнтом спрацьовування, який становить 95%. Такий високий рівень «відгуку» забезпечується перешкодостійкістю системи і практично повною відсутністю помилкових спрацьовувань. Деякі моделі таких систем можуть встановлюватися на широкі дверні проходи (до 10 метрів). Ще одна перевага акустомагнітної системи полягає в тому, що деактивацію міток можна робити як контактним, так безконтактним способом. Що стосується акустомагнітних захисних міток, то вони відрізняються габаритами і не завжди підходять для маркування маленьких об'єктів. Радіочастотна технологія (RFID) - найпопулярніша на сьогоднішній день технологія, що знаходить застосування не тільки в протикрадіжних системах, але і в багатьох інших додатках. Її робоча частота становить 8,2 Мгц. Дана система також носить назву RFID (Radio Frequency IDentification - радіочастотна ідентифікація). Основною перевагою RFID є великий вибір етикеток і жорстких датчиків. Коефіцієнт спрацювання у такій системи становить 90%. Що досить непогано, враховуючи її вартість. Правда вона досить чутлива до різного роду випромінювань і перешкоди і мітки погано реагують з поверхонь - феромагнетиків. Але зараз з цією проблемою вдалося успішно впоратися - більшість радіочастотних систем оснащуються засобами придушення перешкод. Стандартні RFID мітки мають розміри 30х30, 40х40, 50х50, тому підходять для маркування різних ТМЦ. Крім того, зараз на ринок надійшли міні-етикетки, якими вдало маркують різні дрібні об'єкти.

2. Радиомагнітна технологія.

Радіомагнітна технологія примітна тим, що в ній поєднуються переваги двох технологій: радіочастотної та електромагнітної. Так в даній системі допускається використання як електромагнітних захисних міток і датчиків, так і радіочастотних, що власне і дозволило використовувати переваги відразу від двох технологій і при цьому компенсувати їх недоліки. Наприклад, для маркування товару за ферромагнетичною упаковкою можна використовувати електромагнітну мітку, так як радіочастотна для даної задачі не підходить. Недолік же радіомагнітних протикрадіжних систем полягає в обмеженості ширини захищаємого проходу - вона не повинна бути більше 80 см в довжину, в іншому випадку коефіцієнт спрацювання буде нижчою. Відзначимо, що радіомагнітні технологія використовує дві частоти - 71,218 Гц і 8,2 МГц.

3. Електромагнітна технологія.

Електромагнітна технологія відрізняється в першу чергу розмірами і властивостями захисних міток. Мініатюрність, збереження працездатності та спрацювання навіть після згинання або розриву, невисока вартість - всі ці можливості дозволяють замаскувати мітку від покупця, а також розміщувати кілька міток для забезпечення більш надійного спрацьовування. Однак при всіх своїх перевагах коефіцієнт спрацювання електромагнітної системи протикрадіжної становить всього 70%. Для деактивації захисної електромагнітної мітки використовується тільки контактний метод (за допомогою магнітної пластини або ручного деактиватора). Робоча частота даної технології становить від 16 Гц до 12,5 кГц.