Системи охорони периметра

Система охорони периметра фіксує спробу проникнення на об'єкт, що охороняється на першому рубежі охорони, тобто на периметрі. Устаткування охорони периметра є найбільш ефективним засобом захисту від несанкціонованого проникнення, оскільки видає сигнал тривоги (з більш-менш точним зазначенням місця порушення) задовго до того, як зловмисник може проникнути в особливо важливі зони, що охороняється. 

Системи охорони периметра займають окреме місце в спектрі охоронних систем. Завдання охорони периметра, як правило, виділяється в окрему технічну задачу. Для початку варто визначитися з поняттям «периметр». Периметром в нашому випадку можна вважати кордон території об'єкту, що захищається, несанкціоноване подолання якої повинно викликати сигнал тривоги з більш-менш точним зазначенням місця порушення.

 Особливості проектування системи охорони периметра пов'язані з тим, що територія, що охороняється, як правило, має велику протяжність, а охоронні сповіщувачі перекривають великі ділянки (від 30 до 500 метрів на один сповіщувач). Датчики встановлюються на різних конструкціях, і при установці вимагають проведення серйозних будівельних робіт. Технічні засоби охорони периметра працюють цілий рік у вуличних умовах, що необхідно враховувати при виборі обладнання.

Ефективність системи охорони периметра можна багаторазово підвищити і одночасно зменшити витрати на її експлуатацію, якщо разом з СОП встановити систему відеоспостереження. Механічні перешкоди (стіни, паркани) ускладнять і сповільнять проникнення порушника на територію, що охороняється, охоронна сигналізація допоможе в короткий термін виявити порушника, а система відеоспостереження дозволить виключити помилкову тривогу і побачити справжню її причину.

При виборі системи охорони периметра слід враховувати ряд факторів:

  • Уявлення про потенційного порушника. Слід чітко розуміти, від чого і від кого ви хочете захистити свою територію. Вибір оптимальної системи & nbsp; охорони периметра & nbsp; безпосередньо залежить від того, ким є потенційний порушник спокою: професійним диверсантом, терористом, випадковим нетверезим перехожим або місцевим жителем, що заблукав на вашій території в пошуку «погано лежачих» кольорових металів .
  • Уявлення про можливі способи подолання кордону, що охороняється. & nbsp; Яким чином порушник може проникнути на вашу територію? Перелізти через загородження? Зламати перешкоду? Зробити підкоп?
  • < Особливості конструкції пасивного загородження. & nbsp; Які механічні перешкоди стоять на шляху у порушника? Бетонний паркан? Рабиця? Дерев'яний частокіл? Армована колюча стрічка? Або механічні перешкоди зовсім відсутні?
  • Наявність смуги відчуження. & nbsp; Багато сповіщувачів вимагають неодмінної наявності вільного простору зовні або всередині охоронюваного простору.
  • Природні та сезонні явища. & nbsp; Висота снігового покриву взимку може досягати 2-3 метрів, що, безсумнівно, позначиться на роботі охоронного сповіщувача. Влітку ж слід враховувати активне зростання трави, чагарників і дерев.
  • Розташування автомобільних і залізничних магістралей . Автомобільні траси і залізниці є джерелом сильних перешкод і можуть серйозно впливати на коректну роботу датчика. У паспортах на периметральні сповіщувачі, як правило, завжди вказується допустима відстань до шосе або залізничного полотна.
  • Кількість і види розривів (воріт). & nbsp; Лінійні (безперервні) ділянки периметра захищаються іншими засобами, ніж ворота. Для воріт, хвірток та інших дір в механічному загородженні необхідно встановлювати інший тип сповіщувачів.
  • Маскування та естетичність. & nbsp; Якщо для військових об'єктів серйозною вимогою є «невидимість» охоронних датчиків, то для цивільних об'єктів (наприклад, котеджних селищ), суттєвим є естетичний зовнішній вигляд сповіщувача. Крім того, маскування дозволяє збільшити ймовірність виявлення порушника, так як за зовнішніми ознаками буде складно визначити наявність сигналізації на охоронюваній території.
  • Додаткові фактори: & nbsp; особливості рельєфу, топографію об'єкту, види навколишньої рослинності, наявність поблизу периметра ліній електропередач, трубопроводів, кабельних ліній, шляхів міграції тварин і т.д.

1. Емнісна система охорони периметра.

Ємнісна система охорони периметру складається з системи провідників, які мають певну ємність відносно землі. При дотику до огорожі або наближенню до нього їх ємність змінюється і генерується сигнал тривоги

2. Вібраційна система охорони периметра.

Основним елементом такої системи охорони периметра є спеціальний сенсорний кабель. Принцип дії заснований на трібоефекті - виникненні електричного заряду при механічному впливі на кабель, причому по виду електричного сигналу можна визначити тип впливу. Перевагою такої системи є те, що її можна використовувати як на парканах з сітки, так і на бетонних конструкціях.

3. Інфрачервона система охорони периметра.

Інфрачервоні системи діляться на два види: активні і пасивні. Активні периметричні системи - це передавач, що випромінює кілька лінійних невидимих променів і приймач. При зникненні одного або декількох таких променів звучить сигнал тривоги. Відстань між передавачем і приймачем може коливатися від декількох метрів до сотень метрів, що дозволяє охороняти досить великі території правильної форми. 

Пасивні системи працюють за принципом виявлення теплового випромінювання від рухомого об'єкту в зоні виявлення. Залежно від лінзи датчика зони можуть мати або лінійний вигляд, або мати об'ємні характеристики.

4. Радіохвильова система охорони периметра.

Принцип роботи радіохвильових систем заснований на реєстрації збурень електромагнітного поля, які викликає порушник. що потрапляє в це поле. Об'ємна зона виявлення формується "відкрито юантеною" - двома паралельно розташованими проводами (кабелями), до яких відповідно підключаються генератор УКВ-діапазону і приймач.

Зона виявлення може бути як "козиркового", так і "приземного" типу, в будь-якому варіанті вона надійно відстежує лінію периметра самої складної конфігурації.

Радіохвильові (проводно-радіохвильові) системи охорони периметра використовуються для блокування верхньої частини загороджень і дахів стаціонарних об'єктів, для захисту відкритих тимчасових рубежів охорони, а також для посилення охорони на окремих напрямках (з боку лісу, яру і т.п.) . Для захисту необгороджених територій, коли використання пасивного загородження неможливе або небажано, розроблена радіохвильова система під назвою "лінія витікаючої хвилі" (ЛВХ), яка складається з двох паралельних кабелів, що розміщуються в грунті уздовж периметра. Зона виявлення має ширину до 3,5 метрів і висоту до 1,0 м. Система повністю маскується і може бути виявлена тільки спеціальними приладами .

5. Радіопроменева система охорони периметра.

Радіопроменеві системи охорони периметра складаються з передавача і приймача, між якими створюється електромагнітне поле еліптичної форми. У разі потрапляння порушника в зону дії цього поля відбувається зміна його амплітудних і тимчасових характеристик, що, власне кажучи, і фіксується прийомопередавачем. Ця система охорони периметра працює за принципом ефекту доплера. Зона виявлення є витягнутим еліпсоїдом довжиною до 200 метрів і радіусом 5 метрів. Недоліком цих систем є помилкові спрацьовування через зміну погодних умов.

6. Вібраційно-чутливі системи.

Ці прилади працюють на базі реєстрацій механічної вібрації або якоїсь деформації огороджувальних споруд. У цьому випадку в якості чутливого елемента виступає спеціальний сенсорний кабель. Він перетворює механічні коливання в електросігнал. Переважно такий кабель кріплять на огорожі. Сигнали сприймаються аналізатором, він і формує сигнал тривоги. В якості сенсорних елементів використовуються коаксиальні або мікрофонні кабелі. Важлива їх особливість в тому, що вони в точності повторюють профіль огорожі, при цьому вони не помітні, сигналізація не спрацьовує помилково в результаті вібрації, що створюється минаючими повз людьми або транспортними засобами.

7. Оптичні датчики з функцією сканування.

Найбільш сучасними є оптичні аналоги. Це скануючі сенсори, які використовують в якості випромінювача малопотужний лазер, виконаний на напівпровідникових елементах. Розташувати сенсор можна так, щоб його скануюча площина була паралельна стіні. Так, він буде сповіщати з меншою ймовірністю помилкових спрацьовувань, так як сигнал тривоги формується лише в момент наближення порушника на неприпустиму відстань. Якщо скануюча площина розташована горизонтально, то датчиком виявляється активність на відстані більше 30 м.

8. Бездротові датчики.

Коли прокладання кабелів неможливе або ускладнене рядом факторів, використовуються особливі бездротові датчики. Вони живляться від автономного джерела, а передача сигналу тривоги здійснюється за допомогою радіоканалу. Сучасні модифікації економічні. У черговому режимі величина споживаного струму не перевищує декількох мікроампер.

9. Датчики однопозиційні.

В якості альтернативи, для реалізації охорони деяких периметральних ділянок використовуються пасивні інфрачервоні датчики, однопозиційні СВЧ або комбіновані прилади, де передбачені і СВЧ, і ІК пристрої. Такі датчики створені спеціально для роботи на відритій місцевості.

Периметральна охоронна сигналізація, до складу якої входять однопозиційні пристрої, дозволяє виключити ряд недоліків, що знижують ефективність захисту території. Однак проблема поганої роботи в результаті атмосферних впливів не виключається. Сучасні технології дозволяють поєднати роботу датчиків з роботою відеокамери.

10. Радіопроменеві пристрої.

Ці пристрої виконані також з приймача і передавача, проте генерує не ІК-промені, а СВЧ-сигнал. За допомогою радіопроменя формується зона виявлення у вигляді еліпсоїда. Обмеження, які актуальні для променевих датчиків, мають місце бути і при експлуатації радіопроменеві систем. Однак ці прилади «інспектують» ширшу зону виявлення.