Системи відеоспостереження та їх використання.
Системи відеоспостереження (CCTV) - це програмно-апаратний комплекс (відеокамери, об'єктиви, монітори, реєстратори та ін. обладнання), призначений для організації відеоконтролю як на локальних, так і на територіально-розподілених об'єктах. Відеоспостереження сьогодні є невід'ємним елементом будь-якої сучасної системи безпеки.
Основні завдання, розв'язувані за допомогою відеоспостереження:
- візуальний контроль ситуації на об'єкті, що охороняється- надає інформацію на пост спостереження в мультиекран (в режимі очікування) або в повноекранному режимі (зображення від однієї телекамери на весь екран) в режимі реального часу. Це забезпечує можливість прийняття оперативних рішень, адекватних конкретній ситуації;
- можливість організації безперервного відеозапису відеоспостереження на цифровий відеореєстратор або комп'ютерну систему - дозволяє документально підтвердити факт порушення і надає можливість для проведення ефективного аналізу кожної ситуації;
- виконання функцій охоронної сигналізації при використанні детекторів руху відеокамер або зовнішніх охоронних датчиків і інформованість оператора системи про виникнення тривоги в контрольованій зоні з допомогою світлового та звукового сигналу оповіщення. При цьому спрацьовування детектора руху може автоматично активувати запис для повної реєстрації тривожної ситуації, запускатися один з безлічі сценаріїв реакції системи - запуск виконавчих механізмів, зміна режиму роботи компонента системи, запуск інших програм або ж комбінація всіх цих подій.
На поточний момент системи відеоспостереження дозволяють встановлювати відеоконтроль за об'єктами будь-якої складності, а робота на ньому оперативного персоналу не вимагає високої кваліфікації. Такі системи не потребують прокладання додаткових ліній зв'язку, передача даних відбувається за мережевої інфраструктури, побудованої на протоколі IP. Контроль і адміністрування системи здійснюється з будь-якого комп'ютера, що має доступ в мережу і спеціальне програмне забезпечення.
IP відеоспостереження
Відеоспостереження на базі IP-технологій підключення пристроїв здійснюється на базі стандартної мережної архітектури - локальної мережі Ethernet. Фактично користувач отримує розподілену цифрову систему охоронного відеоспостереження, яка дозволяє застосовувати для аналізу і обробки даних сучасні інформаційні технології. Ключовим елементом мережі IP-відеоспостереження є мережева (IP) відеокамера, яка має об'єктив, оптичний фільтр, ПЗЗ-матрицю, вбудований мікропроцесор для оцифровки/стиснення відеозображення, мережевий контролер для підключення в мережу Ethernet і інші елементи. Найголовніше, що кожна мережева відеокамера має свою власну IP-адресу, обчислювальні функції і вбудоване ПЗ, що дозволяє їй функціонувати як повноцінний мережевий пристрій. На відміну від аналогової відеокамери, IP-камера не потребує прямому підключенні до комп'ютера або до будь-яким іншим апаратних або програмних засобів. Її підключення може здійснюватися як за допомогою дротового з'єднання (по міді або оптоволокну) так і бездротового (Wi-Fi, GPRS/EDGE, 3G, супутниковий зв'язок тощо). Таким чином, досягається повна або часткова мобільність користувача, який здатний стежити за віддаленими об'єктами практично з будь-якої точки земної кулі.
Основні переваги IP-відеоспостереження:
- Оператор системи може здійснювати візуальний контроль як локально, так і віддалено (з КПК, мобільного телефону тощо), та здійснювати функції адміністрування системи відеоспостереження використовуючи переваги веб-технологій.
- Спрощена установка при малих витратах на монтаж - мережеві відеосистеми IP не вимагають прокладки додаткового коаксиальногокабеля, як в аналогових системах, а підключаються до існуючої СКС об'єкта або за допомогою бездротових технологій.
- Якість відеозображення - в сучасних IP-системах застосовується формат MPEG-4, який дозволяє більш ефективно використовувати ресурси мережі в порівнянні з форматом M-JPEG.
- Можливість передавати по одному кабелю не тільки відео, але і звук, а також управляти і керувати IP-камери.
- Гнучкість і масштабованість систем IP відеоспостереження полягає в можливості будівництва фізично розподілених мереж відеомоніторингу, контролю та дистанційного керування без прив'язки до відстані.
- Інтеграція з багатьма існуючими на даний момент системами відеоспостереження.
Критерій вибору на користь IP-камер:
- Наявність у Замовника ЛВС(LAN) з високою пропускною здатністю від 100Мбит/сек і вище і вільних портів Ethernet.
- При вирішенні завдань віддаленого моніторингу контрольованого об'єкта без використання архівної інформації з використання мережі Інтернет - за рахунок вбудованих в камери WEB-серверів.
- Завдання вимагають високого дозволу, що при невисоких вимогах до освітленості, розміру кадру тощо (З роздільною здатністю більше 3 Мпіксель).